Work and Izdırap

work-and-travel-köleliğiHayatımızda ki seçimlerimizden kendimiz sorumluyuz. Kimi zaman güzel hayallerle çıktığımız yollara hayal kırıklıklıkları ile devam edebiliyoruz. İşte bizde size madalyonun öbür yüzünden bahsetmek istiyoruz. Türkiye’deki birçok yurtdışı eğitim firmaları Work and Travel hizmeti sunmaktadır. Ancak bu hizmeti sunmak ve ‘gerçekleştirmek’ arasından önemli farklar vardır.Bizim lafımız kalitesiz hizmet sunan firmalara diyerek bir hikaye paylaşalım sizlerle…

Work and Travel “Postmodern kölelik” mi ?

Bir Arkadaşım anlatıyor: “Kendi cebimden vererek  10 gün başka yerlerde kaldım. Söylendiği gibi konaklamam hemen ayarlanmadı.Normalden daha fazla kira ödediğim oldu her ay ödeyeceğim kiradan şirket görevlileri de pay alacakmış meğer. Gerçi biz Türküz son dakika sürprizlerine alışığız ancak yine de garip geldi.Bir anda kendimi 12 Türk ile aynı evde buldum. Adeta mülteci muamelesi yapılıyordu.Çalıştığım yere ise haftalık vergi veriyordum.  Orada şirketleri tarafından dolandırılmış bir sürü öğrenci tanıdım. Birçok arkadaşım gibi bende evimi ve işverenimi değiştirmek zorunda kaldım. Tabii bu durum da ayrı bir masraf yarattı.İş değiştirme ve ev değiştirme sanki ben keyfi bir şekilde hareket ediyormuşum gibi bana kabarık bir fatura çıakrdı.İşverenlerin gözünde ise potansiyel kaçak işçiydik sadece. Aynı işte çalıştığımız Amerikalıların çoğu bize düşman gibi bakıyordu. Hakaret ve sözlü tacize uğruyorduk. Ben Work and Travel’ın’Work’ kısmını ‘Postmodern kölelik’ olarak tanımlıyorum. Ve dişimi sıkarım sonra gezerim diyorsanız ise beklediğinizi bulup bulamamanız bir olasılık. Çünkü ‘Travel’ kısmı ise bütün bunların sonucunda ızdıraba dönüşebiliyor”

Yukarıdaki anlatıda olduğu gibi toz pembe hayallerden ibaret olmayan Work and Travel, gerçekleriyle bazı öğrenci arkadaşlara ders olurken gidecek olan arkadaşlara da bir örnek teşkil etmesi bakımından da önemli.O yüzden gitmeden önce, programı deneyimliyen arkadaşlarınızla konuşmanız daha sonra ‘Amerika’da harika vakitler geçireceksin diyen iyi giyinimli yurtdışı eğitim danışmanınızın kulağınının çınlamaması açısından son derece önem arz  ediyor.