Neden vizesiz gezemiyoruz ?

vizesiz-seyahat-ucak

Vize istemeyen ülkeler’in sayısı son 1 yılda bayağı bir artış trendinde. Bunda tabii hükümetin politikası olan karşılıklı vize muafiyeti uygulamasının da rolü var. Ancak, bize vize uygulayan ülkeler’in sayısına bakarsak aslında uygulayanlar hem çok daha fazla hem de bu ülkeler asıl çağdaş ve gelişmiş olan ülkeler. Yani aslında bize vize prosedürü’nü bırakan ülkelerin %90 kadarı bizden çok daha kötü ve aciz durumda olan, acilen turist ihtiyacı olan ülkeler.

Örneğin hala bir schengen vizesi işlemleri’nde iyileşme göremedik. Almanya ve Fransa Avrupa Birliği’nin başı ve bunların ikisi de adeta bizden gıcık kapan ülkeler. Bu nedenle de Türkler’in daha fazla ülkelerine gelmesini istemiyorlar. Olay bu kadar açık ve net aslında. Fransa zaten eskiden beri bu politikayı güdüyor ve hatta bizden “Ermeni Soykırımı” iddialarını reddedenleri hapise bile koymuş bir ülke. Almanya ise bizim Almancılardan bıkmış durumda bize karşı biraz daha ilgili görünüyor ama içten içe onlar da Türkleri aslında sevmiyor.

Bize vizesiz olan ülkeler’e baktığımız zaman ise bu ülkeler ya bizimle bir ticaret bağları olduğundan böyle bir anlaşma yapmış ve ekonomik olarak durumu kötü olan ülkeler. Ya da umudunu bizden gelecek turistlere bağlamış ülkeler. Schengen sabit artı buna ingiltere vizeleri ve Amerika vizeleri de eklenince diğer gelişmiş ülkeler de bize bu eziyeti yapmaya devam ediyorlar ve buna da devam edecek gibi duruyorlar.