Güney Kore’de Eğitim

guneykorede-egitim

Dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olan Güney Kore son yıllarda uluslararası öğrencilere açtığı eğitim fırsatları ile oldukça popüler olmaya başlamıştır.Dünya ekonomisinde hızlı bir yükselişle adından söz ettiren Güney Kore ile her geçen gün ticari ya da sosyal projeler yürütmek isteyen pek çok ülke ve kurum bağlantıya geçmektedir. Dünya eğitim marketi de Güney Kore’nin bu hızlı ve sağlam yükselişine kayıtsız kalmamaktadır.Bu nedenle son yıllarda uluslarası eğitim marketinde Güney Kore için oldukça yoğun bir sunum çalışması yapılmaktadır.

Güney Kore’nin dünya ekonomisinde ve kültüründe sağlamaya başladığı bu ciddi pozisyon , dünyanın her yerinde Korece öğrenmek isteyen, Korede üniversite ya da dil eğitimi almak isteyen pek çok öğrenci kitlesi yaratmaya başlamıştır.

Özellikle Türkiyede ,Güney Kore’ye karşı tarihsel ve kültürel bir yakınlık olması,iki ülke arasındaki sıcak ilişkiler, Türk öğrencilerin bu farklı dil ve kültüre her geçen gün ilgi duymasını arttırmaktadır.Ayrıca aynı dil gruplarında bulunan Türkçe ve Korece arasındaki yapısal benzerlikler de Türk öğrencilerin Korece’yi öğrenmesini kolaylaştırmakta ve farklı bir dil öğrenmenin heyecanını sağlamaktadır.