Bir lisan, bir insan !

Bir lisan bir insanBeyaz bayrağı çekip geri çekilerek ‘sanırım ben aptalım, o yüzden ingilizce öğrenemiyorum’ dediğiniz belki olmuştur.Bu yazımızda ana dilimizden sonra başka bir dil konuşabilen çift dilli(!) insanları ele alacağız.Onlar ‘hero’* değiller peki ya sırları ne?

Evet yine bir bilim kelimesi geçecek hazır olun kemerlerinizi bağlayın; İsviçreli bilim adamları diş fırçasından tutun da atomun parçalandığında ki ortaya çıkan enerji hakkında bile fikre sahipler tabii ki iki dil konuşan insanlar üzerinde de belirli araştırmalar yapmışlar. Unutmayın bu adamlar işsiz değil, işleri bu!

Ciddiyetimize geri dönersek ,bilim adamları çift dilli kişilerin zihinsel aktiviteleri daha iyi yürütebildiğini belirtiyor. Çünkü bu kişiler daha hızlı düşünme ve karar almanın yanı sıra çoklu görev yapma yetisine sahipmiş.Size bir deneyden bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde BBC, Edinburgh Üniversitesi’nde yürütülen bir deneye yer vermişti. Uzmanlar araştırmalarına için en az bir yabancı dil bilen kişileri davet etmiştir. Gönüllüler yarım yüzyıldan fazla bir arayla, 11 ve 70 yaşlarında olmak üzere iki kez test edilmişlerdir. Araştırmada çift dilli bireylerin tek dilli akranlarından daha iyi zihinsel performans sergilediği görülmüştür.

Bunlar arasından en iyi sonuçlar ise ikinci dili çocukluktan itibaren (18’den önce) öğrenmeye başlayan kişilerden alınmıştır. Ancak yabancı bir dili 18 yaşından sonra öğrenmeye başlayanlar da gelişmiş okuma ve anlama becerileri, konuşma akışkanlığı ve daha yüksek genel zeka seviyesi sergilemişlerdir. Yaşlı bireyler yabancı dil öğrenmeden, Alzheimer ve yaşlılık psikozu gibi hastalıkların önleyici tedbirleri olarak açıkça fayda sağlayabilir. Birey yeni kelimeler öğrenerek ve yeni bir dilde ifadeler oluşturmaya çalışarak beynini daha yoğun olarak çalıştırır ve yaşlanmaya karşı korumuş olur. Burada isterseniz bir duralım, yabancı dil öğrenmek her derde deva havuç misali Alzheimer gibi hastalıkların da önleyicisi olduğunu söyleyebiliriz.Bilim bu konuda el sıkışmış vaziyette.O halde ‘bir dil bir insan’ sözü ne doğru bir sözdür diyerek yazımızı sonlandıralım.

* Normal insanlardan farklı olarak belirli güçlere sahip kimse.